Міжнародний науковий конгрес «Василь Стефаник і світова культура»

Дводенний Міжнародний науковий конгрес «Василь Стефаник і світова культура», присвячений 150-річчю з дня народження новеліста, ім’я якого носить наш університет, став кульмінацією всіх заходів, присвячених ювілею письменника та Дню університету. Участь у конгресі взяли провідні літературознавці не тільки України, а й Європи та Сполучених Штатів Америки, які не просто досліджують творчість Стефаника, а й захоплені нею, розуміють її геніальність та хочуть донести це широких кіл.

Тому не випадково місцем проведення першого дня конгресу було обрано батьківщину Василя Стефаника – село Русів. І університет зібрав науковців не у якомусь приміщенні, а просто у саду біля садиби письменника. Серед черешень, які колись посадив сам Стефаник. У місці, з якого учасники конгресу могли спостерігати всю ту красу Покуття, яку бачив сам Стефаник. Таким чином, вдалося створити абсолютно нову та неповторну атмосферу для дискусій науковців та літературознавців.

За словами ректора Прикарпатського університету Ігора Цепенди, метою конгресу було показати творчість Василя Стефаника у контексті світової культури та світових літературних процесів. «Я з приємністю хочу відзначити вітальне слово до Міжнародного наукового конгресу ректора Ягеллонського університету, який як науковець-полоніст розповідав про свої враження, коли він вперше зіткнувся із творчістю Стефаника. Додатково Стефаник був студентом Ягеллонського університету. І це той позитив, який в цілому нині формує українсько-польські відносини», – підкреслив ректор.

«Та форма конгресу, яку ми втілили, абсолютно себе виправдала. І ми маємо дуже багато позитивних відгуків від наших колег, які працювали з нами як в онлайні, та і у Русові, – зазначив професор Роман Голод, декан факультету філології Прикарпатського університету. – Від традиційного проведення форумів такого рівня ми залишили тільки публікації матеріалів у збірнику, який невдовзі буде виданий. Ну а головний акцент зробили на панельних дискусіях науковців. Стефаник заслуговує того, щоб ми не реферати читали про нього, а щоб ми мали живу, емоційну, експресивну розмову про нашого видатного земляка і патрона університету. І ця змістовна та різноаспектна розмова вдалася!».

Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Степан Хороб підкреслив дуже гарну атмосферу, яка вплинула на виступи учасників конгресу. «Ми дуже раді, що модернізували модель проведення конгресу, регламентували виступи і більшість часу присвятили дискусіям, які були дуже жваві, яскраві і новаторські. Прозвучало багато нових думок, які будуть опубліковані у матеріалах конгресу. Вони по-новому розкриватимуть творчість Василя Стефаника», – переконаний Степан Хороб.

Доктор філологічних наук, професор університету імені Марії Кюрі-Склодовської у Льбоіні (Республіка Польща) Ігор Набитович вважає, що Прикарпатський національний університет організував дуже цікавий Міжнародний науковий конгрес. «Дискусії об’єднали навколо постаті Стефаника кілька країн, не тільки Україну. Це демонструє, що він є актуальним  й у європейському та американському просторі. Коли ми говоримо про кінець ХІХ – початок ХХ століття, то Стефаник у цьому проміжку є одним із лідерів в українській літературі переходу від реалізму до модернізму. Тобто він поєднує у собі всі ці елементи, і сьогодні про це багато говорилося. Постать Стефаника є для нас знаковою та межевою. Він приходить в українську літературу тоді, коли українська література не має жодних комплексів щодо інших літератур європейських, і Стефаник репрезентує українську літературу, як літературу високої культури і високого стилю», – переконаний Ігор Набитович.

Тож  Міжнародний науковий конгрес «Василь Стефаник і світова культура», присвячений 150-річчю з дня народження новеліста, ім’я якого носить наш університет, відкрив ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда.