В Івано-Франківську встановили національний рекорд із наймасовішого виконання танцю «Бойківчанка», його водночас станцювали 300 артистів із трьох областей. На стадіоні в Івано-Франківську зібралися фольклорні ансамблі з різних куточків України — зокрема, з Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей.
Танцювали «Бойківчанку» — парний народний танець, притаманний бойківському краю. Його першу постановку здійснив у 1965–1966 роках Володимир Петрик — видатний український хореограф, Народний артист України, балетмейстер Державного гуцульського ансамблю пісні і танцю Івано-Франківської обласної філармонії.
Ідея організувати масове виконання цього танцю належить Ользі Квецко, керівниці ансамблю танцю «Дивоцвіт». Уже шість років вона досліджує бойківську хореографію.
— Бойківські танці малодосліджені. Ми захотіли відтворити саме першу постановку «Бойківчанки», щоб зберегти її для майбутніх поколінь. У цьому танці відображені характер і манера виконання бойків із Прикарпаття. А є ще бойки Львівщини і Закарпаття. Раніше цей танець виконували навіть на весіллях, — розповідає Ольга Квецко.
Перед встановленням рекорду відбулася спільна репетиція — вперше за весь час підготовки. До того кожен колектив тренувався самостійно за відеозаписом першої постановки.
Експерт Національного реєстру рекордів України Павло Горішевський наголосив, що це була перша спроба встановити рекорд України з виконання народного танцю «Бойківчанка».
— Особливо важливо, що у воєнний час зібралася така кількість молодих учасників. Я бачив, з яким натхненням вони виходили на стадіон, як радісно спілкувалися — це надзвичайно мотивує. Такі події важливі для зміцнення національного духу, — зазначив він.
Кожен колектив представляв своє етнографічне середовище з унікальною вишивкою та елементами традиційного одягу.
Сам танець побудований на характерних бойківських рухах: кроках із підскоком, присядках, бокових кроках і жвавих танцювальних «діалогах».
Анастасія Сташкевич, танцівниця ансамблю «Молодість» зі Львівщини, розповідає, що готувалися майже два місяці:
— Танець одразу мене захопив. Музика така жвава, що хочеться жити! Ми вчили його за відео — це було нове: незвичний темп, нові рухи, навіть починали з правої ноги, не з лівої, як зазвичай.
Після завершення танцю та фіксації рекорду, виконувач обов’язків ректора Карпатського національного університету ім. Василя Стефаника Ігор Цепенда вручив колективам сертифікати за участь.
— За цим стоїть щоденна копітка праця керівників, дітей, студентів, які після навчання знаходять час для мистецтва. Цей рекорд — доказ того, наскільки багатогранні Івано-Франківщина і вся Україна. «Бойківчанка» у виконанні молоді — це знак того, що традиції не зникають, а живуть і передаються далі. Це те, що нас вирізняє серед інших народів, де традиції часто зберігаються лише в старших поколіннях, — підкреслив Ігор Цепенда.